Sztuka umiaru. Kiedy mniej znaczy więcej.
Faktem jest, że ci, którzy potrafią zarządzać swoim poziomem samokontroli i równowagi, czy to poprzez siłę woli, nawyki, czy styl życia, mają ogromną przewagę nad innymi. Wykorzystując tę przewagę, uzyskamy lepsze zdrowie, zdecydowanie lepsze finanse, więcej wolności na co dzień i bardziej rozległą radość z życia. Jak zaraz się przekonasz, kluczem do tego wszystkiego jest zagubiona sztuka umiarkowania.
Co to jest sztuka umiaru?
Umiar jest koniecznością w życiu codziennym. Czy mówimy tu o jedzeniu, alkoholu, rozrywce, czy jakiekolwiek innej rzeczy, którą ludzie mogą zrobić w ekstremalnej ilości – chroni nas przed straszliwymi skutkami nadmiernego pobłażania sobie. Ciągłe dążenie do zaspokojenia naszych chwilowych pragnień jest niezdrową i często autodestrukcyjną metodą życia.
Nasze mózgi nie mają zdolności do zadowolenia, nie są zaprogramowani, by powiedzieć „nie” czy „wystarczy”. Są zaprogramowani, by odpowiedzieć „Proszę o więcej!”.
Na szczęście niektórzy z nas są tego świadomi. Uznajemy, że „utrzymane w umiarze rzeczy” to doskonały pomysł. Dzięki unikaniu zbytniego obciążenia tych czynników, możemy skorzystać z poprawy naszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Nieodzownym warunkiem szczęścia jest zachowanie umiaru.
Pearl S. Buck, Peonia
Czy życie z umiarem jest naprawdę ważne?
Głównym powodem stresu jest to, że przesuwamy granice umiarkowania i nieustannie naciskamy, by robić więcej. Zawsze istnieje chęć przekraczania własnych granic. Dłuższe godziny pracy w celu zwiększenia produktywności, cięższe treningi dla bardziej atrakcyjniejszych, szczuplejszych ciał i więcej pieniędzy na bardziej luksusowy styl życia.
Ludzie mają wobec siebie wysokie oczekiwania, które z czasem jeszcze bardziej rosną. Ekskluzywna biżuteria, drogie ubrania, ekstrawaganckie samochody, najlepsze smartfony – lista jest długa. Aby zaspokoić pragnienia serca, wiele osób wpada w cykl kupowania więcej. Nie ma nic złego w luksusie, ale problem pojawia się, gdy chęć posiadania więcej przeradza się w nałóg i zaczynamy kojarzyć bogate przyjemności ze szczęściem.
Końcowym rezultatem jest to, że niemożność osiągnięcia tego, czego pragniesz, ostatecznie doprowadzi do złości i przygnębienia, a także do niższej samooceny i niepokoju, który może następnie przybrać nieprzyjemną postać stresu, depresji i zmęczenia. Jak prowadzić szczęśliwe życie? Można to zrobić, ucząc się sztuki umiarkowania. To dzięki ćwiczeniu umiaru poznajemy, że życie nie jest tak luksusowe, jak się wydaje.
Jakie są korzyści z umiaru?
Praktykowanie umiaru, czyli stosowanie umiaru w swoich działaniach i wyborach, może przynieść wiele korzyści. Niektóre z nich to:
- Lepsze zdrowie: Umiar w jedzeniu, piciu i ogólnie w stylu życia może przyczynić się do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
- Oszczędność: Stosowanie umiaru w zakupach i wydatkach może pomóc w oszczędzaniu pieniędzy.
- Więcej czasu: Umiar w poświęcaniu czasu na różne działania może pomóc w efektywniejszym zarządzaniu czasem i pozwalaniu na więcej czasu dla innych ważnych aspektów życia.
- Zwiększona produktywność: Umiar w pracy może pomóc w zwiększeniu produktywności poprzez unikanie wypalenia zawodowego i utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym.
- Lepsze relacje interpersonalne: Umiar w emocjach i reakcjach na sytuacje może pomóc w unikaniu konfliktów i budowaniu lepszych relacji z innymi.
- Wzrost samoświadomości: Umiar może pomóc w zwiększeniu samoświadomości i skłonności do refleksji nad swoim postępowaniem.
- Większe zadowolenie z życia: Umiar może pomóc w osiąganiu równowagi między różnymi aspektami życia, co może przyczynić się do większego zadowolenia z życia jako całości.
POWIĄZANE: JAK PRZESTAĆ ROBIĆ WYMÓWKI?
Przesadzanie może wywoływać stres
Nadmierne myślenie, więcej pracy i intensywne ćwiczenia, częste picie alkoholu, napięcia w związkach itp. mogą powodować stres. Umiar w stylu życia to świetny sposób na zmniejszenie stresu i pomoc w walce z problemami zdrowotnymi wywołanymi stresem.
Umiar -> Efektywność Bez Wysiłku -> Niezależność Finansowa
Świat jest pełen stymulacji. Większa stymulacja nie jest związana z wyższym poziomem szczęścia. Badania wykazały, że zmysły są dostrojone do nowych doświadczeń. Jednak zdolność bodźców do dostarczania przyjemności maleje, gdy zmysły mają skłonność do szybkiego dostosowywania się do bodźców.
Kiedy stymulacja jest zwiększona, przyjemność maleje. To, co początkowo może wydawać się ekscytujące, po wielokrotnym narażeniu staje się normalne. Dla długoterminowego szczęścia, zdrowia i sukcesu niezbędne jest rozpoznanie, jak zrównoważyć nudę i ekstremalną przyjemność, którą można osiągnąć poprzez praktykowanie umiaru.
Sztuka umiaru – Końcowe przemyślenia
W dzisiejszym świecie, który jest stale przesycony, gdzie przyjemności materialne mają większe znaczenie i istnieje nieustanne dążenie do zdobywania więcej. Poświęcając więcej czasu i wysiłku na zdobycie większej liczby rzeczy, wiele osób ma tendencję do przeoczania rzeczy, którymi są pobłogosławieni. Nie ma znaczenia, czy chodzi o jedzenie, pracę, bogactwo, czy nawet więzi osobiste, jeśli są wykonywane z umiarem, przynoszą trwałą satysfakcję.
Bycie uważnym jest niezbędne do prowadzenia szczęśliwego i zdrowego życia. Ważne jest, aby zrozumieć, że szczęście nie polega na posiadaniu większej ilości rzeczy, ale na cieszeniu się i docenianiu tego, co już mamy w naszym życiu. Będziesz zdumiony, jak sztuka umiaru pomoże wprowadzić spokój i radość do Twojego życia!
Napisz w komentarzu w jaki sposób praktykujesz umiar w swoim życiu?