Najbogatszy człowiek w Babilonie. Jakie wnioski możesz wyciągnąć z tej inspirującej książki!
Napisana została przez George’a S. Clasona w 1926 roku. Najbogatszy człowiek w Babilonie to bardzo inspirująca książka o zasadach tworzenia bogactwa. Ukazuje sprawy związane z planowaniem finansowym, wyznaczaniem celu, definicją majątku osobistego i znaczenia bogactwa.
Czym był starożytny Babilon?
Babilon był jednym z największych miast starożytnego świata. Według niektórych źródeł, jego populacja mogła wynosić nawet do 200 000 ludzi.
W Babilonie znajdował się słynny Babiloński wieżowiec, znany również jako Wieża Babel. Według Biblii, wieża ta miała sięgać aż do nieba i miała być symbolem ludzkiej próby osiągnięcia nieśmiertelności. Została jednak zburzona przez Boga, który zniósł z nieba różne języki, utrudniając mieszkańcom miasta porozumiewanie się i kontynuowanie budowy.
Babilon był jednym z najważniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych starożytnego świata. W mieście tym działała słynna biblioteka, która zawierała setki tysięcy zwojów z wiedzą z różnych dziedzin.
Najbogatszy człowiek w Babilonie – historia
Akcja książki rozgrywa się w Babilonie, mieście, którego chwała i reputacja, jak mleko i miód, przetrwały próbę czasu. Kiedy jednak król Sargon wrócił z wojny, zasmucił go fakt, że Babilon charakteryzował się teraz wysokim bezrobociem, niską siłą nabywczą i brakiem popytu na produkty. Powodem było to, że złoto i skarby Babilonu trafiały do niewielu bogatych ludzi, którzy opanowali sztukę tworzenia bogactwa.
Następnie król wezwał najbogatszego człowieka w Babilonie, Arkada, aby podzielił się swoją wiedzą na temat tworzenia bogactwa. W odpowiedzi Arkad zapewnił, że okazja jest wyniosłą boginią, która nie marnuje czasu na nieprzygotowanych. Dlatego jeśli Babilończycy pragną zgromadzić wielkie bogactwo, muszą pragnąć jego wiedzy.
W ten sposób król dał Arkadowi 7 dni na podzielenie się swoją wiedzą. Nauki, które są opakowane w zbiór przypowieści, skupiały się na tym, jak wyleczyć puste konto.
Najważniejsze lekcje płynące książki Najbogatszy człowiek w Babilonie
Sprawdź, czego pracowity ale wcale nie majętny wytwórca rydwanów nauczył się od swego bogatego pana o zasadach „nabijania sakiewki”. Stosując w dzisiejszych czasach te siedem ponadczasowe zasady w swoich finansach osobistych, możesz poprawić swój ogólny stan bogactwa.
1. Zacznij tuczyć portfel | Zacznij tuczyć swoje konta finansowe
Jeśli chcesz, aby Twoje finanse dobrze prosperowały, zacznij od odkładania 10% swoich dochodów. W pierwszej kolejności 10% płacimy sobie! Kiedy odłożysz 10% swoich dochodów, automatycznie dostosujesz swój budżet, aby zmieścił się w pozostałych 90 procentach. Wierzył, że z upływem czasu tych 10% nigdy nie zabraknie.
Najbogatszy człowiek w Babilonie stwierdza, że:
„Na każde dziesięć monet, które włożysz do sakiewki, wyjmij do użytku tylko dziewięć. Twoja sakiewka od razu zacznie tuczyć, a jej rosnący ciężar będzie dobrze leżał w dłoni i przyniesie satysfakcję Twojej duszy.”
2. Kontroluj swoje wydatki
Główne powody, dla których możesz mieć trudności z odłożeniem tych jak ważnych dla naszych finansów osobistych 10%, są niepotrzebne wydatki, które wynikają najczęściej z nienasyconych pragnień.
Najbogatszy człowiek w Babilonie mówi, że pragnienia rosną w mężczyznach tak swobodnie, ilekroć istnieje możliwość ich spełnienia. Następnie masz dokładnie przeanalizować swoje nawyki życiowe, aby znaleźć wydatki, które można zmniejszyć lub nawet całkowicie wyeliminować.
Dobrym sposobem na to jest tworzenie budżetu. Głównym celem sporządzania budżetu jest zidentyfikowanie wycieków z konta oraz kontrola wydatków. Planuj swoje wydatki, powinniśmy z góry określić, ile możemy wydać i na co, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania pieniędzy.
Dlatego zawsze planuj budżet na swoje wydatki, abyś mógł mieć monety na zaspokojenie potrzeb, przyjemności i spełnienie różnych pragnień bez wydawania więcej niż 90% swoich zarobków.
3. Pomnażaj swoje oszczędności
Bogactwo człowieka nie leży w pieniądzach, które ma na swoim koncie, ale w dochodach, które jego zysk generuje w czasie. Ponieważ każdy mężczyzna pragnie stałego przepływu dochodów, niezależnie od tego, czy pracujesz, czy jesteś na wakacjach, powinieneś wykorzystać swoje oszczędności, aby pracowały dla ciebie. Szukaj inwestycji, na które zarobisz, a po zrealizowaniu zysków reinwestuj je. Mądre inwestycje sprawią, że każda moneta z czyjejś dodatkowej pracy będzie dla ciebie, a dodatkowe monety, które wynikają z tego faktu, również będą dla ciebie pracować!
Najbogatszy człowiek w Babilonie sugeruje, aby każda moneta pracowała, tworząc tym samym strumień bogactwa, który będzie stale płynął do twojej sakiewki.
4. Chroń swój skarb przed zgubieniem
Wielu spieszy się do luksusowych transakcji, mając nadzieję na odzyskanie ogromnych zysków, tylko z tą różnicą, że narażając na ryzyko swoje pieniądze, ryzykujesz utratę bogactwa. Nie dajcie się zwieść własnym samolubnym, pragnieniom szybkiego zgromadzenia bogactwa. Inwestując nie korzystaj z porad osób niedoświadczonych, ale podejmuj bezpieczne i przemyślane decyzje inwestycyjne.
Najbogatszy człowiek w Babilonie twierdzi, że ten, kto zasięga rady w sprawie swoich oszczędności od niedoświadczonego w tych sprawach, zapłaci swoimi pieniędzmi za udowodnienie fałszywości ich opinii.
5. Posiadaj dom
„Uczyń swoje mieszkanie zyskowną inwestycją”
Zadbaj, aby Twoje mieszkanie było opłacalną inwestycją. Posiadanie własnego domu zwiększa ilość pieniędzy, które możesz odłożyć, ponieważ oszczędzasz na wynajmie.
Najbogatszy człowiek w Babilonie rozpala myśl, że sercu człowieka radość sprawia jedzenie fig z jego własnych drzew i winogron z jego własnej winorośli. Aby mieć własne miejsce, o które z dumą dba, pokłada zaufanie w swoim sercu i większy wysiłek za wszystkimi swoimi staraniami.
Sprawdź też: Jak przestać robić wymówki?
6. Ubezpiecz swoje przyszłe dochody
Każdy mężczyzna musi myśleć o przyszłości która nadejdzie, kiedy nie będziesz już młody. Kiedy czas nie pozwala ci się uczyć, najlepszym sposobem na zatroszczenie się o swoją rodzinę jest przygotowanie się do przejścia na emeryturę.
Arkad uważał, że zabezpieczenie przyszłych dochodów jest ważną kwestią.
„Życie każdego człowieka trwa od dzieciństwa do starości. To jest ścieżka życia, chyba że bogowie wezwą go przedwcześnie do świata poza nim. Dlatego mówię, że wypada człowiekowi przygotować się na odpowiednie dochody w nadchodzących dniach, kiedy nie jest już młody, i przygotować się na rodzinę, gdyby już go z nią nie było, aby ją pocieszać i wspierać. ”
7. Zwiększ swoją zdolność do zarabiania
Ostatnia lekcja na temat gromadzenia bogactwa udzielona przez Arkada dotyczy kultywowania własnych mocy, uczenia się i stawania się mądrzejszym oraz zwiększania swoich umiejętności. Im więcej mądrości zdobędziemy, tym więcej będziemy mogli zarobić. Mówił wszystkim swoim uczniom, by „byli w czołówce postępów i nie stali w miejscu, żeby nie zostać w tyle”.
Bez względu na to, jaki zawód wykonujesz na co dzień, poznaj metody i umiejętności najlepszych w swoim rzemiośle. Wykształceni pracownicy wykazują większe zainteresowanie swoją pracą, wykazują się większą koncentracja na zadaniach oraz są bardziej wytrwali.
Najbogatszy człowiek w Babilonie. Podsumowanie
Najbogatszy człowiek w Babilonie to kultowa książka określana mianem „przewodnika na drodze do finansowego oświecenia„. Opierając się na opowieściach z Babilonu, najbogatszego miasta starożytnego świata, książka uczy rozsądnych zasad finansowych w zdobywaniu pieniędzy, przechowywaniu pieniędzy i sprawianiu, by ich nadwyżki zarabiały więcej pieniędzy. Jeżeli jeszcze jej nie czytałeś to musisz koniecznie po nią sięgnąć!
A według Ciebie jaki jest najlepszy cytat z książki ? PIsz w komentarzach!